Jak dobrać rozmiar firany i zasłony?

Firany i Zasłony – poradnik konsumenta

Jak dobrać odpowiednią firanę, zasłonę, jej szerokość i wysokość





Odpowiednie dobranie firany gotowej lub zasłony to wbrew pozorom nie lada wyzwanie, dlatego przed zakupem konkretnych produktów powinno się najpierw określić rodzaj pomieszczenia, do jakiego będą one przeznaczone. Cechy te warunkują właściwy dobór kształtu, wzornictwa i koloru do kompozycji okna. Jeśli więc są one małe to odpowiedniejsze będą dodatki w stonowanych odcieniach, pozbawione bogatych wzorów, aby zapewnić odpowiedni dopływ światła.
Natomiast jeśli mamy duże okna, nie musimy się raczej obawiać tego, że dekoracyjne dodatki zdominują naszą przestrzeń - okna dużego formatu stwarzają wiele możliwości na wykorzystanie ich walorów. Przed zakupem powinniśmy również określić czy osłona okna będzie stanowić jedynie formę dekoracji, czy ma też pełnić funkcję praktyczną i w tym miejscu najważniejszy jest wybór odpowiedniego metrażu tkaniny. Jeśli zależy nam na samej estetyce, skupimy się z pewnością na doborze materiału, wzorów, kolorystyki oraz ciekawych upięć. Jeśli zależy nam także na jej funkcjonalności, to dobór firan i zasłon możemy rozplanować według prostych zasad:

  • do jakiej wysokości mają sięgać,
  • jak mocno mają być zmarszczone,
  • na jakim karniszu będą zawieszone,
  • w jaki sposób będą upięte.


W przypadku zasłon metraż jest równie ważny, aby swobodnie przesłonić całe okno.



Przed dokonaniem wyboru wymarzonych dodatków do okien, konieczne jest dokonanie pomiaru długości i szerokości – zarówno okien, jak również karniszy. Duże znaczenie ma również rodzaj kompozycji okien. Pomiary szerokości uzależnione są od sposobu mocowania firany – jeżeli wisi ona na szynie, mierzenie powinno być wykonane na całkowitej jej szerokości. Jeżeli posiadamy karnisz, mierzymy tylko jego długość, bez żadnych elementów wykończeniowych.

Aby firana prezentowała się w oknie efektownie, musimy dobrać odpowiednio więcej jej powierzchni w stosunku do szerokości okna. Przyjmuje się, że jej szerokość powinna stanowić stosunek 1:2 lub 1:2,5-krotności, czyli aby swobodnie układała się w oknie należy przyjąć, że jej szerokość przed zmarszczeniem powinna być nie mniej niż dwukrotnie większa od szerokości karnisza. Należy pamiętać, że w zależności od zastosowanej tkaniny, na jej uszycie stosowane są różne typy zmarszczeń podkreślających niepowtarzalny fason. Tak więc jeśli jako osłonę wybieramy lambrekiny, które wiesza się w górnej części okna lub zazdrostki, należy w odpowiedni sposób zawiesić firanę na drążku. Najlepiej jest umieścić ostatni otwór w tkaninie na końcu drążka tuż za wspornikiem, który pełni rolę blokady, utrzymując fason i sprężystość kompozycji.

Wybierając długość tkaniny na okno, należy dopasować ją do dekoracji okiennych. W tym wypadku najczęściej długość wybiera się według trzech wariantów:

  • długość sięga do parapetu,
  • długość sięga poniżej linii parapetu,
  • długość sięga do podłogi.


Wysokość powinna być mierzona zawsze od miejsca mocowania na karniszu – żabek lub haczyków – a więc od wysokości, na której rzeczywiście zawiśnie tkanina.




1. Efekt przestrzenności osiągnąć można poprzez marszczenie albo drapowanie tkanin, w związku z czym szerokość tkaniny powinna być większa niż długość karnisza, niekiedy nawet trzykrotnie. Jeżeli chodzi o gęstość marszczenia, jest to indywidualna kwestia każdego użytkownika.

2. Aby określić ilość tkaniny, którą należy wykorzystać, konieczne jest ustalenie jakiej długości mają być firany. Warto wziąć również pod uwagę fakt czy zasłony będą służyły tylko do zasłaniania okna, czy też mają pełnić funkcję dekoracyjną – tutaj wariantów jest bardzo wiele i wybór jest uzależniony od indywidualnych gustów oraz potrzeb. Należy zastanowić się jak intensywnie mają być marszczone i w jaki sposób zawiesić je na karniszu. Warto również przewidzieć zapas materiału potrzebny do wykonania zakładów, np. dla zasłony prostej nadmiar powinien wynosić min. 10 cm, a optymalnie 20 cm.

3. W sytuacji, gdy konieczne jest zszycie kilku brytów materiału na zasłony, np. kiedy chcemy zaopatrzyć się w bardzo szerokie tkaniny, które przesłonią całe okno, należy łączyć je wzdłuż długości. Najczęściej konieczne jest również podszywanie brzegów tkanin, poprzez wykonanie zakładów.

4. Kupując firanę na metry lub gotową należy pamiętać, że zwykle ma ona już określoną długość, np. 250 cm i wtedy potrzebna nam ilość jest długością karnisza plus ilością dodatkową, jaką chcemy przeznaczyć na marszczenie. W przypadku niektórych tkanin, np. kolorowych, drukowanych woali, mających zwykle szerokość 150 cm, kupujemy tyle tkaniny, ile wynosi wysokość od karnisza do parapetu czy podłogi, przy czym ilość brytów zależy od długości naszego karnisza i gęstości marszczenia.

5. Tkaniny przeznaczone na zasłony zazwyczaj posiadają szerokość 150 albo 280 cm – ilość potrzebnego materiału zawsze będzie równa wymiarowi odległości pomiędzy karniszem, a parapetem (lub podłogą, w zależności od potrzeb).

6. Dobrą metodą na określenie ilości materiału, potrzebnego na tego rodzaju dodatki okienne, jest zakup określonej długości taśmy marszczącej. W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje takich taśm - od uniwersalnych, przy zastosowaniu których sami decydujemy o stopniu gęstości marszczenia, do taśm dających fantazyjne efekty, np. potrójnych zakładek, których wykonanie wymaga użycia ilości tkaniny będącej aż trzykrotną długością karnisza.

Przykładowe formy i kształty:



Krótka, wykończona od dołu falbanką. Zasłonki założone lambrekinem od góry. Wiązane z obu stron okna.



Firanka o długości równej długości zasłon. Proste formy i duże gęstości marszczenia.



Krótka, jej dolna krawędź została uniesiona ponad parapet okna, wykończona pasmanterią albo koronką. Wewnętrzne, środkowe krawędzie zasłon ściągnięte ukośnie. Obszyte rodzajem pasmanterii.



Dwie części firanek ściągnięte trzykrotnie. Między nimi w centralnej części okna duży frędzel, niezależnie podwieszony do karnisza. Zasłony od dołu w nawiązaniu do górnego elementu ozdobnego, wykończone frędzlami.


Dowiedz się także: