Firany i Zasłony – poradnik konsumenta
Wstęp - Informacje ogólne
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom i pragnąc ułatwić Wam wybór właściwych produktów oraz zwiększyć skuteczność zakupów dokonywanych w naszych sklepach internetowych, stworzyliśmy niniejszy poradnik. Znajdziecie w nim najważniejsze informacje, dzięki którym będziecie mieli możliwość podejmowania trafnych decyzji oraz wybieranie takich produktów, które będą spełniały wszelkie Państwa wymagania.
Dowiedzą się Państwo z niego wielu ciekawych informacji, między innymi:
- jakie są rodzaje firan, zasłon i z jakiego materiału są produkowane,
- jak dobrać ich szerokość i wysokość,
- jak je prać i przechowywać, by służyły nam jak najdłużej,
- jakie są przeznaczone np.: do salonu, a jakie do kuchni i wiele innych, związanych z tą tematyką.
W naszej ofercie znalazły się różnego rodzaju zasłony oraz firany na metry i gotowe, przeznaczone do kuchni, salonu, pokoju dziecięcego, makarony, sieci, panele i wiele innych. Oferujemy także wyroby różnych producentów, takich jak Wisan, Anwo czy DARYMEX. Wybierając produkty z naszej oferty mogą być Państwo pewni, że są one najwyższej jakości. Gwarantujemy atrakcyjne ceny, szybką wysyłkę zamówionych produktów, a nasze wieloletnie doświadczenie daje Państwu pewność profesjonalnej obsługi.
Firany i zasłony oraz materiały wykorzystywane do ich wykonania
Na początku naszego poradnika przedstawimy Państwu ogólną charakterystykę i właściwości najczęściej stosowanych materiałów, z których wykonuje się firany gotowe i zasłony znajdujące się w naszych sklepach. Materiał, z jakiego wykonane są produkty ma niebagatelne znaczenie, bo oprócz nadawania estetyki i odpowiedniego wyglądu, wpływa również na ich funkcjonalność, np.: decyduje ile przepuszczają światła albo jak często trzeba je prasować. Pamiętajmy też, że każde wnętrze jest inne, więc wybierając dekoracje okienne starajmy się zwracać uwagę na styl naszego pomieszczenia, jego wielkość, a także na zadania, jakie powinny pełnić. Dodatki te z całą pewnością nie mogą odróżniać się od ogólnego charakteru mieszkania.
Wykorzystywane do produkcji materiały to:
Markizeta – jest to tkanina, która przypomina siatkę, posiadającą mniejsze lub większe oczka (jest to uzależnione od gęstości jej splotu). Najgęstsze tkaniny są jednocześnie najbardziej trwałe i przepuszczają najmniej światła, w związku z czym idealnie nadają się do przyciemniania pomieszczeń. Dużym atutem markizety jest brak konieczności jej prasowania, bowiem po wypraniu schnie bardzo szybko, a przy tym prostuje się pod własnym ciężarem. Szczególnie polecamy tę tkaninę do dekorowanie klasycznie zaaranżowanych wnętrz.
Żakard – tkanina wykonana z mniej lub bardziej gęstego splitu nici poliestrowych, która jest niezwykle trwała i wytrzymała. Niekiedy występuje z dodatkiem bawełny i wtedy jej powierzchnia przypomina drobną siateczkę. Dzięki niej łatwo zapewnić sobie doskonałe przepuszczanie światła i świetny sposób na uzyskanie prywatności w domu czy biurze – dzięki gęstemu splotowi albo dużym wzorom, żakard stanowi dla podglądających barierę nie do przeskoczenia. Dużym atutem jest także łatwość prania – może odbywać się w pralce w niewysokiej temperaturze, ewentualnie z lekkim odwirowaniem. Również w przypadku tej tkaniny nie jest konieczne prasowanie, bowiem podczas schnięcia prostuje się sama pod własnym ciężarem. Niestety wyroby żakardowe wymagają dość częstego prania, ponieważ są bardzo podatne na kurz.
Organtyna – przejrzysta tkanina, tkana z naturalnej przędzy jedwabnej. Występuje również organtyna tkana z bawełny albo włókien syntetycznych, jak nylon lub poliester – rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji wpływa na sposób konserwacji. Jest to tkanina niezwykle uniwersalna i wykorzystywana również do produkcji sukien ślubnych lub wieczorowych – zawdzięcza to swojej wytrzymałości i elegancji.
Organtyna kreszowana jest delikatną i zwiewną tkanina, której cechy to dobra przepuszczalność światła oraz wysoka plastyczność. Nie trzeba jej prasować i jest również uniwersalna, znajdując zastosowanie w produkcji firan, zasłon oraz upięć.
Woal – tkanina, która układa się bardzo miękko i w związku z tym jest podobna do organtyny. Jest natomiast mniej przejrzysta i jej wielkim atutem jest doskonałe zatrzymywanie promieni słonecznych i tym samym zapewnianie prywatności domownikom. Najczęściej występujące firany z tego materiału posiadają kolor biały lub écru, jednak w naszych sklepach występują również produkty wzorzyste i różnokolorowe.
Woal kreszowany cechuje mniejsza przejrzystość. Nie wymaga on prasowania i sprawdza się jako forma niebanalnej dekoracji okiennej, bowiem można ją dowolnie drapować i upinać. By ładnie ułożyć ten materiał nie potrzeba obciążników, a dla podkreślenia atrakcyjności aranżacji okiennej, warto połączyć ją z ozdobną organtyną.
Tiul – materiał posiadający funkcję dekoracyjną. Dodatki wykonane z tej tkaniny są niezwykle delikatne i przejrzyste, w związku z czym nie sprawdzają się w roli bariery dla promieni słonecznych. Wykonuje się je z bawełny, jednak można również dostać droższe wersje jedwabne. Atutem tkaniny jest ogromna różnorodność, bowiem występuje w wersji gładkiej, malowanej, haftowanej lub z gipiurą, a do tego układa się w fale i pozwala na tworzenie bardzo eleganckich upięć. Po wypraniu zalecamy prasowanie.
Satyna – najczęściej produkowana z włókien poliestrowych lub bawełnianych, jednak występująca również w droższej i bardziej efektownej wizualnie wersji jedwabnej. Idealna do salonów czy sypialni, bowiem ze względu na swoją błyszczącą i gładką powierzchnię, nadaje wnętrzu unikalnego charakteru. Produkty z tego materiału wymagają prasowania, co może być problemem w przypadku dużych okien tarasowych, jednak alternatywą jest satyna kreszowana, występująca najczęściej w formie tkaniny zasłonowej.
Tafta sztywna – jest przeciwieństwem miękkich tkanin, takich jak woal czy organtyna, bowiem jej cechy charakterystyczne to sztywność oraz błyszcząca powierzchnia. Ceniona jest przez użytkowników za wyjątkowe piękno oraz delikatną zmianę koloru, występującą pod wpływem załamywania światła. Najczęściej wykorzystuje się ją do przysłaniania okien, bowiem nie jest przejrzysta, ale sprawdza się również jako ozdobny element, występując np. w formie kokardy, lambrekinu, lamówki czy jako dodatek kolorystyczny.
Koronki klasyczne – tkane w zróżnicowane, bardzo delikatne i eleganckie wzory, w związku z czym znajdują zastosowanie w bogato wyposażonych pomieszczeniach, w których stawia się np. na antyki. Obecnie rzadziej wykorzystywane ze względu na występowanie tańszej gipiury która jako koronka klockowa często służy do wykańczania przysłon okiennych, a jej szersza forma może również sama w sobie pełnić rolę firany (zazdrostki).
Dowiedz się także: